Anne-babasının verdiği isimle June Haimoff, Dalyanlıların seslendiği şekliyle ise "Kaptan June", kısaca özet geçmek gerekirse, teknesiyle Ege sahillerini dolaşırken 1975' te ilk defa geldiği İztuzu' na aşık olur ve 1986 yılında tamamen İztuzu Plajına taşınmaya karar verir. O zamanlar plajda elektriği, suyu olmayan Dalyan halkının yazlık olarak kullandıkları tamamen ahşaptan barakalar vardır. Kendine böyle bir baraka yaptırır ve yaz aylarını İztuzunda geçirmeye başlar. 

Bir gece plaja yumurtlamaya gelen Caretta Caretta kaplumbağalarını görür ve o andan itibaren kendisinin, kaplumbağaların, Dalyan'ın geleceği tamamen değişmeye başlar. Onun başlattığı uluslar arası kampanya sayesinde İztuzu plajına yapılması planlanan hatta temeli bile atılmış olan dev otel projesi iptal olur. Böylece nesli tükenmek üzere olan Caretta Carettalar kurtulmuş, İztuzu Plajı da günümüze olabildiğince korunmuş olarak ulaşmış oldu.

Kaptan June' un o zamanlar kullandığı barakasının bir örneği eski günlerden kalma hatıralarla dolu olarak İztuzu Plajının girişinde duruyor. Mutlaka gezmenizi tavsiye ediyoruz.

Kendisinin tüm bu zorlu macerasını anlattığı bir de kitabı bulunmakta. 

*Kaptan June’un otelimizle herhangi bir bağlantısı yoktur. Fakat Kaptan June, Dalyan’da Caretta Caretta’ların korunmasında büyük rol oynadığı için kendisine bu sayfada yer vermek istedik.

Daha detaylı bilgi için:

June Haimoff, Wikipedia

Kaptan June Sea Turtle Conservation Foundation

 

Kaptan June's Hut & Public Relations Centre