DALYAN

Dalyan Muğla’nın Ortaca ilçesine bağlı Marmaris ve Fethiye’nin tam ortasında şirin mi şirin bir yer. Doğa harikası olan Dalyan, 1998'de Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edildi; 2008 yılında The Times tarafından Avrupa'nın en güzel açık alanı seçilmiştir. Yaklaşık 12 kilometre uzunluğundaki kanal, adını beldeden alıyor. Belde merkezi kanalın kıyısında, denizle gölün yaklaşık tam ortasında, kendisini çevreleyen tarihi ve doğal güzellikleri seyrediyor…

Dalyan’da yapacak o kadar çok şey var ki! 

Bisiklet’le gezebilir, Cumartesi günleri kurulan yerli Pazar’ı gezebilir, ve hediyelik eşya dükkanların’dan alişveriş yapabilir, kanal kenarında çay içip oradan'da tekne ile dünyaca ünlü İztuzu plajına deniz’e girmeye gidebilirsiniz.  

İztuzu plaj’ında olan Kaptan June’un kulubesini ve kaplumbağ hastanesini’de ziyaret etmenizi öneririz. Çamur banyoları ve Köyceğiz gezisi’de çok keyifli.

İZTUZU PLAJI

İztuzu Plajı, TripAdvisor Traveller Choice 2015 tarafından Türkiye’nin en iyi ve Avrupanın beşinci en iyi plajı seçilmiştir. Bir tarafı tatlı su diğer tarafı Akdeniz olan bu kumsalın bir benzeri yoktur.

Doğa harikası İztuzu, Radar tepesinin eteğinden Dalyan Boğazına kadar 5 bin 400 metre uzunluğundadır. Boğazın batısındaki Küçük Plaj kumsalını da ilave ederseniz, toplam uzunluk 6 kilometreyi aşmaktadır. Caretta Carettaların yumurtalarını bırakabilmelerine çok uygun olan ince kumlu bu plajın Bati tarafına teknelerle, Doğu tarafına ise karayoluyla gidiliyor. Her iki tarafın da farklı özellikleri var.

İki uçta 2 ayrı plaj tesisi var. Tekne ile gidilen taraftakinin adi Dalyanağzı Plajı. Karayolundan gidilen ise İztuzu Plajı. Her 2 plajı da belediye işletiyor. Bu nedenle fiyatları uygun.

Kumsalın orta kısmı ise tamamen doğal haliyle sizi bekliyor. Yalnızlığı sevenler, 'Issız adam' olmak isteyenler için ideal.

Bu kumsala Caretta Caretta türü deniz kaplumbağaları yumurta bıraktıkları için Mayıs’tan Eylül'e aksam 20.00’den sabah 08.00’e kadar plajdan yararlanamıyorsunuz. Plaj geceleri tamamen kaplumbağalara ve koruyuculara bırakılıyor.

KAUNOS KAYA MEZARLIKLARI

Dalyan’daki Kaunos Kaya Mezarları Dalyan’ın en önemli simgelerinden biridir. Kaya mezarları MÖ. 4. yy’da yapılmış, daha sonraları Roma döneminde de kullanılmıştır. Özellikle tekne turlarında fotoğraf çekmek isteyenler için de bulunmaz bir nimettir.

Kaunos diğer antik kentlerde olduğu gibi, yerleşimin dışında büyük bir mezarlığa sahip. Manzaraya doğru konumlanan mezarlık alanı içinde farklı tipte mezarlar göze çarpıyor. Kaunos’a Dalyan’dan tekneyle de gelinebiliyor. Ören yeri iskelesinden on dakikalık bir yürüyüşle Kaunos antik kentine ulaşılıyor.

SULTANİYE KAPLICALARI

İçinde taşıdığı 12 ayrı mineralle Türkiye’nin bu alanda tek kaplıcası olan Sultaniye Kaplıcaları, Ölemez Dağı’nın eteklerinde yer alan kaplıcaların tarihi 2 bin yıl öncesine dayanıyor. Mineralli su; sinirsel ve deri hastalıkları, kalp ve kan dolaşımı, solunum yolu, kadın hastalıkları, böbrek ve idrar yolları, mide ve bağırsak rahatsızlıkları, sinir ve kas yorgunluğu, eklem ve kireçlenme, göz hastalıkları ve beslenme bozukluğu gibi rahatsızlıkları tedavi edebiliyor. Dalyan'a 4 kilometre uzaklıktadır ve Dalyan'dan tekneyle gidilmektedir.

ÇAMUR BANYOLARI

Köyceğiz Gölü'nün Dalyan Deltası ile birleştiği noktaya yakın bir yerde güzellik çamuru. Dalyan iskelesinden kalkan günlük turların ilk uğradıkları nokta. Doğal çamurun oluştuğu yerde işletme yapımına şu ana kadar izin verilmemiş. 

Söylenen o ki çamurun üzerinizde kuruması sonucu teniniz geriliyor ve kırışıklıkları belli seanslar devam edildiği takdirde azaltıyor. Çamur maceranızdan hemen sonra gene işletme içinde yer alan sıcak su kaynağına giriyorsunuz.

Kaynağın, romatizmaya, bel rahatsızlıklarına, siyatiğe iyi geldiği söyleniyor. 

KÖYCEĞİZ

Tarih, doğa ve göl ortamıyla cennet içinde bir cennet olan Köyceğiz, doğal yapısıyla bozulmamış narenciye ağaçları ve Türkiye’de  sadece Köyceğiz’de bulunan Günlük(Sığla) ağaçları arasında, 52 km.lik alanı  olan Köyceğiz Gölü kıyısında kurulmuş bir şehirdir. 

Dalyan’dan hareket eden teknelerle Köyceğiz gölüne ve Köyceğiz pazarına (Pazartesi günleri) gidebilirsiniz.

DALYAN’DA JEEP SAFARİ

Eğer doğanın içinde olmaktan hoşlanıyorsanız, katılacağınız bir jeep safari size unutamayacağınız heyecanlar ve güzellikler yaşatacaktır. Sabah erken saatlerde başlayan safariler için çok çeşitli güzergâhlar var.

RAFTING

Bir başka Dalyan klasiği daha... Dalaman Çayı Dalyan’ın yakınından akıyor ve Türk rafting severlerin yakından tanıdıkları, sevdikleri bir yer. Hayatınızda hiç rafting yapmadıysanız dahi burada deneyebilirsiniz. Çünkü 2 farklı parkur var. Biri profesyonel raftingçiler  için. Zor parkuru devrilmeden tamamlamak maharet istiyor. Kolay parkura ise çocuğunuzla bile katılabilirsiniz. Heyecan ve eğlencenin bir arada yaşandığı bir etkinlik.

GÖCEK 12 ADALAR

Muhteşem bir gezi. İstisnasız herkese önerilir. Mavinin ve yeşilin her tonunun iç içe girdiği inanılmaz bir doğa güzelliği. Dalyan'dan Göcek'e gitmeniz   30-40 dakika. Göcek'ten başlayan tur, adaları, çamların denize kadar indiği koyları dolaşıyor. Çeşitli yerlerde yüzmeniz için mola veriliyor. Yüzerken rengârenk balıkları izleyebiliyorsunuz. Şnorkel ve gözlüğünüzü yanınıza almayı unutmayın!

Fethiye, Kayaköy, Ölüdeniz

Yörede en iyi alışveriş yapılabilecek yer olan Fethiye, Dalyan'dan 60km uzaklıktadır. Salı günleri kurulan Halk Pazar’ında alışveriş keyfi bambaşkadır. 

Fethiye ile Ölüdeniz arasındaki eski Rum köyü olan Kayaköy gezilecek, mimari yapısı, dar sokakları, kiliseleri ve doğası ile etkileyici bir atmosfere sahip. 

Türkiye'nin dünyaya tanıtımında kullanılan simgelerden biri Dalyan'sa, diğeri de Ölüdeniz'dir. Ölüdeniz de İztuzu Kumsalı gibi denizin yığdığı kumlarla oluşmuş bir doğal güzelliktir. Denizin birden derinleşmesi nedeniyle Ölüdeniz'de mavinin her tonu bir arada izlenebilir. TripAdvisor Traveller Choice 2015 tarafından Türkiye’nin dördüncü en iyi plajı seçilmiştir. Ölüdeniz’de Deniz ve Yamaç Paraşütü aktiviteleri yapılabilir. 

SAKLIKENT

Kayalardan fışkıran suların binlerce yıldır oyarak meydana getirdiği 18 kilometre uzunluğunda ilginç bir kanyon. Kanyonun ağzı sularla kaplı olduğu için kayalara sabitlenen bir yürüme yolu ile içeri girilebiliyor. Saklıkent' e giderken yol boyunca dinlenebileceğiniz yöreye has lokantalar ve suyun üzerine kurulmuş çardaklarda var. Aynı gezi sırasında Saklıkent yakınındaki Tlos Antik Kenti de ziyaret edilebiliyor.